Doprava kurýrem ZDARMA od 2500 Kč, při platbě převodem.

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-15 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Orange Pi Zero - instalace Armbian linuxu
28.04.2017
Komentáře (0)

Orange Pi Zero - instalace Armbian linuxu

Co budeme potřebovat..

Hardware:
Orange Pi Zero, popis zde.
Kvalitní zdroj 5V/1A (lépe 2A) s microUSB konektorem.
Kvalitní MicroSDHC kartu, vhodná je Class 10 a lepší.
Ethernetový kabel.

Slovo kvalitní zde opravdu musí být, různé čínské síťové adaptéry s USB zásuvkou, které se chlubí nápisem 2A a pak dávají 0,3A, Vás budou zlobit. Zrovna tak jako nekvalitní propojovací kabel USB. Pozor si také musíte dát na padělky pamětových karet..

Software:
Armbian, já jsem zvolil Debian Jessie.
Win 32 Disk Imager.
Telnetový klient, třeba Putty.

A jdeme na to..

Do PC stáhneme archiv Armbianu a rozbalíme jej.

Nainstalujeme Win32DiskImager a Putty.

Vložíme kartu do čtečky a zformátujeme ji. Mně zatím vždy stačil obyčejný rychlý formát ve Windows se základním nastavením. 

formátování karty

Spustíme Win32 Disk Imager, najdeme na disku .img soubor a vpravo zvolíme písmeno jednotky. Zde opatrně, abychom si omylem nesmazali data např. na připojeném externím HDD. Klikneme na Write a podle rychlosti karty (já použil Kingston 16GB MicroSDHC UHS U-I) asi 2 minuty počkáme, než se soubor zapíše na kartu.

Po úspěšném zápisu kartu vyndáme, vložíme do Orange Pi Zero, připojíme ho k domácí síti ethernetovým kabelem a připojíme na zdroj 5V.

Za malou chvíli se rozsvítí zelená LED D7 a za další 1-2 minuty pak začne blikat červená D8. V tuto chvíli musíme zjistit, jakou IP adresu naše Orange Pi získalo z DHCP serveru domácího routeru. Já se podívám do webového rozhraní routeru. Pokud tu možnost nemáte, je třeba spustit nějaký software, který proskenuje síť a nahlásí připojená zařízení. Toto je asi lépe udělat dvakrát, nejdříve před připojením Orange Pi a poté po aktivaci, abychom snadno poznali, která IP adresa je nová. V mém případě je to adresa 192.168.1.171.


Spustíme Putty a do řádku Host Name napíšeme naší IP adresu a stiskneme Enter (případně klikneme Open).

Vyskočí bezpečnostní hláška, zda věříme tomuto serveru a my klikneme na Ano.

Nyní se zobrazí přihlašovací obrazovka, kde do loginu zadáme root a stiskneme Enter.

Do dalšího řádku password napíšeme heslo 1234 (heslo se nevypíše na obrazovce) a stiskneme Enter. Za pár desítek vteřin se zobrazí úvodní obrazovka Armbianu, kde se dočteme, že máme co nejdříve provést reboot (dojde k vytvoření SWAP oddílu a roztažení 1,2GB partition na celou kartu).

To ale chvíli počká, na dolním řádku po nás žádají změnu hesla uživatele root, což hned učiňte. Nejdříve napište aktuální heslo (current UNIX password) 1234, stiskněte Enter, napište nové heslo (Enter new UNIX password), stiskněte Enter, napište ho pro potvrzení podruhé (Retype new UNIX password), opět Enter a je to hotové.

 Dále se nás to zeptá, zda chceme vytvořit nový uživatelský účet. Napíšeme třeba orange, zvolíme heslo, dvakrát ho zapíšeme a ostatní dotazy na jméno, adresu, atd.. můžeme již jen odklepat 5x klávesou Enter. Následně potvrdíme stiskem y a Enter. 

Nastavení při prvním startu je dokončeno a jakmile se objeví příkazový řádek root@orangepizero:~# napíšeme reboot a stiskneme Enter.

Putty se odpojí (vypneme ho) a Orange Pi se nyní restartuje a provedou se změny ve velikostech oddílů na paměťové kartě. To chvíli trvá, takže počkáme asi minutu a pokusíme se znovu přes Putty připojit. Přihlásíme se třeba opět přes root a 1234 a měli bychom vidět toto.

 

 

Pro aktualizaci systému zadáme tyto dva příkazy:
apt-get update
a po dokončení zadáme
apt-get upgrade

Ještě si nastavíme wifi pomocí příkazu nmtui

V grafickém rozhraní se pohybujeme pomocí kurzorových šipek, tabelátoru a klávesy Enter. Zvolíme Activate a connection.

Pomocí šipek vybereme naší Wi-Fi síť a dáme Activate.


Zadáme heslo, stiskneme Enter...

Chvíli počkáme...

...a úspěšné připojení nám oznámí hvězdička u naší sítě.

Pak už jen program ukončíme pomocí Quit.


Z Orange Pi se odhlásíme pomocí příkazu exit.

 

Tím máme základní instalaci hotovou instalaci hotovou a příště si nainstalujeme na Orange Pi Zero Blynk server.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Výrobky prodávané na tomto webu nejsou samostatně funkčním celkem. Jedná se o komponenty, které vyžadují odbornou montáž.

Vzhledem k neustálému vývoji elektronických modulů se může stát, že dodaný modul se bude mírně fyzicky lišit (barvou tištěného spoje, rozmístěním součástek a pinů) od fotky na e-shopu. Funkčnost zůstává zachována! Děkujeme za pochopení.

Doprava kurýrem ZDARMA od 2500 Kč, při platbě převodem.

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz